![]() ![]() |
![]() |
|
Vrh koulí Hod míčkem a oštěpem Hod diskem |
Vrh koulí - nácvik a zdokonalování pohybových dovednostíAnalyticko-syntetický postup nácviku♦Průpravné odhody ♦Průpravná cvičení ("koulařská gymnastika") ♦Nácvik držení koule a trčení ♦Vrhy z místa a z pohybu ♦Nácvik sunu ♦Vrhy se sunem ♦Nácvik otočky ♦Vrhy s otočkou Při nácviku obou způsobů vrhu se zaměřujeme na plynulé navazování dílčích pohybů a na koordinaci práce jednotlivých svalových skupin, zapojených do odvrhu. Důležitou součástí nácviku je bezpečnost! Cvičíme na povel učitele, trenéra, instruktora! Povelová technika: „Připravte se, odhod, teď!“; „Pro náčiní!“. Při vrzích z kruhu se před vlastním pokusem přesvědčíme, že nikdo nestojí v dopadišti, pak teprve zahajíme pokus! Průpravné odhodySe používají jako prostředek rozvoje silových schopností vrhače, ale také jako speciální cvičení pro nácvik a zdokonalování rytmu vrhu. Odhody provádíme z podložky s využitím medicinbalů různých hmotností a dalších jiných břemen (kameny, klády aj.).
Hlavní zásady - postupné zapojování svalstva nohou, trupu a paží do odhodu, u odhodů je koule hozena z natažených paží, u odvrhů vychází pohyb koule z pokrčených paží, postupné zrychlování koule po co nejdelší dráze - nejvyšší zrychlení v poloze z předpažení do vzpažení (odhod) nebo z pokrčení do předpažení (odvrh), zapojení dolních končetin při finální fázi odhodu (současné dopnutí nohou na špičkách a energický odraz do směru hodu). Průpravná cvičení ("koulařská gymnastika")Průpravná cvičení slouží k poznání specifických vlastností náčiní (tvar, hmotnost aj.). Cvičíme v kruhu s dostatečnou vzdáleností mezi cvičenci (cca 3 m). Provádíme následující cvičení: podávání koule (kolem boků, kolem trupu, kolem hlavy, střídavě kolem nohou v předklonu, vzájemné kombinace aj.), přehazování koule před tělem, nad hlavou; kroužení trupem (s koulí na prsou, v týle, v předpažení); úklony trupu (s koulí na prsou, v týle, ve vzpažení). Hlavní zásady - plynulý pohyb ve velkém rozsahu, pevné postavení dolních končetin, u cvičení ve stoji - zpevněný vzpřímený trup. Nácvik držení koule a trčeníNacvičujeme základní charakteristické pohyby (odvrh) a správné držení koule. Organizace nácviku je obdobná jako u předchozího cvičení pouze cvičenci stojí v řadě.
Hlavní zásady - plynulý pohyb ve velkém rozsahu, pevné postavení dolních končetin, u cvičení ve stoji - zpevněný vzpřímený trup. Vrhy z místa a za pohybuV této fázi nácviku nacvičujeme vrhy z čelného, bočného a zádového postavení se zvyšující se koordinací pohybů. Stěžejní fází nácviku techniky jsou rotační vrhy ze zádového postavení, kterým věnujeme zvýšenou pozornost. Cvičení pro sun:
Cvičení pro otočku: Při nácviku dbáme na akceleraci pohybu od dolních končetin přes trup a nakonec pohyb vrhající paže. Základní postavení nohou je užší než při vrhu se sunem a váha těla spočívá na špičkách chodidel.
Hlavní zásady - postupné zapojování svalstva nohou, trupu a paží do odvrhu; užší postavení dolních končetin; váha těla přenesena na špičky chodidel; u rotačních bočných vrhů - aktivní dynamický pohyb švihové paže ostrým loktem vzad a vzhůru; při rotačních odvrzích, hlava nesleduje let koule, ale otáčí se souhlasně s rotací ramen; zapojení dolních končetin při finální fázi odhodu (současné dopnutí nohou na špičkách a energický odraz do směru hodu a následný přeskok se setrvačnou rotací celého těla); u rotačních vrhů dbáme na otočení trupu zády do směru vrhu a nahrbením zad ke vzniku předpětí. Nácvik sunuNácvik sunu provádíme nejprve mimo kruh bez náčiní, později v kruhu s koulí. Dbáme na pohyb po ose vrhu a aktivizaci švihové nohy s rychlým došlapem. Sun provádíme odrazem přes patu, došlap po posunutí na špičku. Bez náčiní mimo kruh:
S náčiním mimo kruh a v kruhu:
Hlavní zásady - odraz je vždy přes patu, došlap na špičku pravé nohy, trup je celou dobu sunu v mírném předklonění a ramena v kolmém postavení na směr vrhu, levá paže je volně svěšena do předpažení dolů, přízemní odraz pravé a aktivní švih a došlap levé nohy. Vrhy se sunemZpočátku provádíme nácvik s lehčím náčiním a dbáme na plynulé navázání sunu a vlastního vrhu a současně na rytmus celého vrhu. Po zvládnutí techniky přistoupíme k vrhu s koulí dané věkové kategorie.
Hlavní zásady - přízemní odraz pravé a aktivní švih a došlap levé nohy, plynulé spojení sunu a odvrhu, aktivní pohyb levé paže při odvrhu (předpětí trupu v prsní oblasti), zapojení dolních končetin do odvrhu. Nácvik otočky bez náčiní i s náčinímTechnicky nejnáročnější fáze nácviku. U všech cvičení nejprve cvičíme bez náčiní, později využíváme lehčí či pomocné náčiní (kameny, tyče, plné míče apod.) a nakonec cvičíme s koulí dané hmotnosti dle kategorie.
Vlastní vrhy s otočkouKonečnou fázi nácviku provádíme nejprve mimo kruh a později po zvládnutí klíčových momentů techniky i v kruhu, a to nejprve bez náčiní, s pomocným náčiním a posléze i s koulí. Dbáme na plynulé navazování jednotlivých fází otočky po namalované ose s korekcí polohy chodidel vzhledem k ose. Pohyb nejprve provádíme volně, později zrychlujeme zejména přeskok do otočky. Hlavní zásady - plynulé navazování jednotlivých fází otočky, opožďování levé paže za rotací dolních končetin a trupu, pohyb dolních končetin při odvrhu (výbušné napnutí a přeskok), pokračující rotaci celého těla po odvrhu na špičce pravé nohy. |
|
![]() |