Atletika pro školní TV
Vrh koulí Hod míčkem a oštěpem Hod diskem

Hod diskem - technika a biomechanika

Současná technika hodu diskem je charakterizována skladbou rotačního pohybu kolem naklánějící se vertikální osy a z jejího horizontálního pohybu vpřed ve směru hodu s postupným zvedáním těžiště těla. Současně je zde vzájemná souvislost mezi pohybem těla a pohybem disku a házející paže. Význačnou měrou se na výkonnosti podílí rytmus prováděného pohybu, který je charakterizován postupným stupňováním rychlosti do maxima při vypuštění disku.

Z hlediska biomechaniky je výkon v hodu diskem limitován zejména počáteční rychlostí disku při vypuštění, úhlem vypuštění, rotací a položením disku do vzduchu. Rychlost vypuštění disku se pohybuje u nejlepších diskařů kolem 24 m/s, úhel vypuštění pak od 36 - 38° dle síly a směru větru. Hod diskem se z hlediska techniky skládá:

  1. Základní postavení, držení disku, přípravné pohyby
  2. Otočka – zahájení, odraz, skok a došlap nohou
  3. Vlastní hod – otáčení nohou a trupu, napínání nohou, napřimování a rotace trupu, švih paže s odhozením disku a výměna nohou přeskokem

Základní postavení, držení disku, přípravné pohyby
Diskař stojí v základním postavení zády do směru hodu (u začátečníků se doporučuje bočné natočení do směru odhodu). Hmotnost těla je rozložena na obě dolní končetiny, levá noha spočívá na špičce a je vytočena do směru rotace. Disk je držen za poslední články prstů, které jsou umístěny na obvodu disku a jsou mírně roztaženy. Diskař provádí v tomto základním postavení úvodní nášvih pažemi, které má v upažení.

Držení disku

Otočka
Po úvodním nášvihu přechází diskař přes špičku levé nohy do otočky odrazem a přenosem pravé nohy vnějším obloukem ke středu kruhu. Došlap pravé nohy je kolmo na směr pohybu pravým bokem ve směru hodu. Došlap a aktivní pohyb pravé nohy pomáhá odrazu levé. Ta po odrazu došlapuje nepatrně vlevo od osy pohybu. Následný odraz z levé nohy by měl být proveden nízko, rychle a v ose pohybu. Snahou této fáze je co nejrychlejší zaujmutí dvouoporového postavení, tak aby nohy předběhly trup a paže. Toho diskař docílí opožděným pohybem házející paže za pohybem trupu („tažení paže za sebou“ co nejdál od těla).

Vlastní hod
Po správně provedené otočce zaujímá diskař odhodové dvouoporové postavení v přední části kruhu. Váha těla spočívá na předních částech chodidel, dolní končetiny jsou pokrčeny. Dochází k postupnému vytáčení obou kolen ve směru hodu a současnému postupnému napínání nohou až do výponu. Práce jednotlivých segmentů těla plynule navazuje ve směru od dolních končetin až k odhodové paži, čímž dochází k postupnému zrychlování disku po vzestupné dráze. Neodhodová paže se přitáhne loktem k trupu, dojde k zastavení rotačního pohybu levého ramene a následuje předpětí a akcelerace odhodové paže. Poslední impuls a rotaci disku ve směru od těla (směr hodinových ručiček) uděluje zápěstí a ukazovák. Disk musí být položen do vzduchu tak, aby hřbet ruky směřoval vzhůru. Po vypuštění disku dochází k doznívání pohybu, který je kompenzován přeskokem na pravou nohu a tím dojde k zastavení otáčivého pohybu celého těla.

Hod diskem

I. úvodní nášvih, II.-III. zahájení otočky, IV. došlap do středu kruhu, V.-VII. odraz do odhodového postavení, VIII. odhodové postavení, IX.-X. vlastní odhod.