Při nácviku imitujeme rozběh do oblouku a v dalších cvičeních zvýrazňujeme práci švihové a odrazové nohy až do výskoku s rotací. Cvičíme mimo doskočiště.
nácvik běhu po křivce, slalomové běhy mezi překážkami, běhy po kružnici, elipse, osmičce. Cvičenci vytvoří kruh a otočí se stejným bokem dovnitř kruhu. Nacvičujeme běh po kružnici a eliminaci odstředivé síly náklonem těla do středu kruhu. Cvičení provádíme na obě strany,
běhy po křivce s opakovaným zvyšováním tempa v oblouku. Zvýrazňujeme náklon do středu oblouku při zvýšení rychlosti běhu, provádíme na obě strany,
Dbáme na náklon těla do středu kruhu.
nácvik odrazu s diagonálním švihem kolena švihové nohy. Provádíme odraz a pohyb švihové nohy vzhůru a dovnitř se současným pohybem obou paží do vzpažení. Cvičení realizujeme nejprve ve stoji, později za chůze (na každý druhý krok). Provádíme nejprve čtvrtobraty, půlobraty a nakonec celý obrat (180°),
rotační odrazy v klusu, v běhu po kružnici, osmičce (rotace dovnitř do směru odrazové nohy). Obdobné cvičení jako v předchozím bodě, ale za rychlejšího pohybu,
skoky s rotačním odrazem se snahou o dotyk vyvýšeného - zavěšeného předmětu (kruhy, dlaň druhé osoby, větev aj.) hlavou. Cvičení provádíme na ploše s vyznačeným obloukem o poloměru 4-6 m. Cvičenci provádí rotační odrazy ze stupňovaného rozběhu po vyznačené dráze,
rotace se čtvrtobratem a půlobratem (90°) - ze tří, z pěti až sedmi krokového rytmu (s dopomocí druhé osoby, bez dopomoci). Dvojice cvičenců si stoupne ve vzdálenosti asi 2 m naproti sobě, jeden z dvojice provádí z jednoho kroku rotační odraz se snahou o dopad zády ke spolucvičenci. Druhý z dvojice pomáhá předpaženými pažemi s rotací.
Hlavní zásady - vysoké zvedání kolen při rozběhu, náklon trupu do středu otáčení, nasazení odrazu - špička odrazové nohy ve směru rozběhové kroku (nevytáčet dovnitř) zrychlený došlap přes patu, švih kolenem dovnitř (diagonálně) přes svislou osu trupu (koleno a stehno až do výše pasu), dopad po odrazu na obě nohy v místě odrazu.
Nácvik letové fáze skoku po odrazu
Nácvik můžeme rozdělit na dvě části, kde nejprve nacvičujeme letovou fázi (prohnutí) a později spojení odrazové a letové fáze.
nácvik prohnutí nad laťkou: mosty z lehu, opakované skoky přípatmo (prohnutě) odrazem snožmo (paty po výskoku až na hýždě), vyvěšený leh na zádech (bérce spuštěny z doskočiště) a kotoul vzad do doskočiště, odrazy snožmo vzad z místa přes gumu do doskočiště, nejprve ze země, později z vyvýšeného místa. Skoky z 1 - 2 kroků s odrazem snožmo vpřed s rotací (po odrazu celý obrat ve směru švihové nohy), dopad do kotoulu vzad do doskočiště bez laťky (později s gumou nebo laťkou).
Hlavní zásady - zlepšení kloubní pohyblivosti v oblasti bederní páteře, protlačení boků vzhůru (prohnutí do mostu), záklon hlavy při přeletu gumy, dopad na horní část zad (lopatky).
b) nácvik spojení odrazové a letové fáze. Cvičení, ve kterém imitujeme zádovou techniku, se snahou o zdůraznění rotačního odrazu. Ze tří kroků provádíme skoky zádovou technikou do doskočiště se zvýrazněnou prací odrazové i švihové nohy. Nejprve skáčeme bez laťky, poté přes gumu nebo drženou laťku.
Hlavní zásady - došlap rovnoběžně s doskočištěm přes patu, při rozběhu i došlapu odklon těla od laťky, švihová noha švihá kolenem dovnitř (diagonálně) přes svislou osu trupu (koleno a stehno až do výše pasu).
Nácvik a osvojení celistvého pohybu
Nácvik je zaměřen na zdokonalování zádové techniky a spojení jednotlivých fázi pohybu. Nacvičujeme:
flop ze 3-5 kroků z rozběhu po křivce (bez laťky, s gumou, s laťkou),
flop ze 7-13 krokového rozběhu (bez laťky, s gumou, s laťkou),
flop s postupným zvyšováním rozběhové rychlosti, skákané výšky a prodlužováním rozběhu.
Hlavní zásady - obloukovitý rytmický stupňovaný rozběh (můžeme vyznačit předměty), při rozběhu náklon trupu do směru otáčení, při odrazu odklon od laťky, odraz, práci švihové nohy, pohyb paží, které švihají vzhůru; fáze letu - prohnutí nad laťkou, aktivní práce pokrčených dolních končetin po přechodu laťky; doskok kolmo na rovinu laťky.
Skoky na výkon
Nacvičujeme skoky z vyměřeného rozběhu se snahou o co nejvyšší zdolání laťky. Prohlubujeme techniku v jednotlivých fázích skoku s ohledem na individuální zvláštnosti a výkonnost každého skokana.