|
||
Charakteristika Technologie a základní pravidla Švihový způsob běhu Šlapavý způsob běhu |
Šlapavý způsob běhu - Nácvik a zdokonalování pohybových dovednostíPostup nácviku♦ Letmý start (bez signálu, na signál) ♦ Padavý start ♦ Průpravná cvičení pro výběhovou polohu (cvičení na místě) ♦ Průpravná cvičení pro výběhovou polohu (cvičení směrem vpřed) ♦ Vysoký, polovysoký start ♦ Polonízký start ♦ Přípravná a střehová poloha u nízkého startu bez bloků a s bloky ♦ Nízký start z bloků bez signálu a na signálLetmý start (bez signálu, na signál)Jedná se o průpravný start, kdy akcelerační fáze je zahájena z pohybu (z chůze, z klusu nebo běhu). Hlavní zásady - zvětšování frekvence a délky kroků při akceleraci, náklon a postupné vzpřimování trupu, zvětšování rozsahu pohybu. Padavý startJedná se o průpravný start. Běžec je ve stoji v čelném postavení, chodidla má v šíři boků, paže svěšené podél těla a postupně přepadává tělem vpřed. Dochází k akceleraci, která je zahájena rozšvihem paží a rychlým dokrokem za těžnici. Běžec se dostává do šlapavého způsobu běhu. Postup nácviku
Hlavní zásady - rovný náklon trupu vpřed, došlapy při výběhu za těžnici, plynulé zvedání trupu při výběhu, postupné narůstání délky a frekvence kroků a koordinaci práce paží a nohou. Průpravná cvičení pro výběhovou polohu (cvičení na místě)
Hlavní zásady - vědomé a postupné vzpřimování trupu a hlavy, koordinaci práce paží, trupu a nohou ve vymezeném území. Průpravná cvičení pro výběhovou polohu (cvičení s pohybem vpřed)
Hlavní zásady - vědomé a postupné vzpřimování trupu a hlavy ve vymezeném území, koordinaci práce paží, trupu a nohou ve vymezeném území. Vysoký a polovysoký startZaujetí polohy: stoj v čelném postavení, chodidla vzdálena od sebe v šíři boků, vzdálenost chodidel v předozadní poloze je 1 stopa, vpředu je noha odrazová (střední postavení), nesouhlasná poloha pokrčených paží, mírný náklon trupu vpřed a přenesení váhy na přední část chodidel, nohy jsou mírně pokrčeny v kolenou, hlava je v prodloužení trupu (u polovysokého startu nižší postavení). Startovní výběh: Je zahájen rozšvihem paží, rychlým výpadem a zašlápnutím zadní nohy za těžiště, dochází k nárůstu rychlosti běhu (zvětšuje se frekvence a délka kroků), trup se postupně vzpřimuje (po cca 10 metrech dochází k narovnání trupu), běžec přechází do švihového způsobu běhu. Hlavní zásady - správné zaujetí střehového postavení, postavení chodidel, paží a trupu, na technicky správně provedený výběh. Polonízký startRozeznáváme dvě varianty provedení. Polonízký start při štafetové předávce a jako průpravný start v rámci nácviku nízkého startu. Odlišnost spočívá především v postavení paží ve střehové poloze. Zaujetí polohy: stoj v čelném postavení, chodidla v šíří boků, vzdálenost chodidel 1 stopa v předozadní rovině, vpředu je noha odrazová (střední postavení), paže jsou podél těla, následuje přechod do kleku na koleno zadní nohy, paže na straně neklečící nohy se opírá o prsty a palec o zem cca 1 stopu před neklečícím kolenem (při postavení pro štafetovou předávku). Ve druhém případě je vpředu paže na straně klečícího kolena, druhá paže je v zapažení pokrčmo, přechod do střehového postavení je proveden zvednutím pánve cca o 7 - 10 cm nad osu ramenní, váha těla se rozkládá do třech oporových bodů (mírný přepad), hlava je v prodloužení trupu. Startovní výběh: je zahájen rozšvihem paží, rychlým výpadem a zašlápnutím zadní nohy za těžiště. Dochází k nárůstu rychlosti běhu (zvětšuje se frekvence a délka kroků), trup se postupně narovnává, po cca 10 - 15 metrech dochází ke vzpřimu, běžec přechází do švihového způsobu běhu. Hlavní zásady - správné zaujetí střehového postavení (postavení chodidel, paží a trupu), technicky správně provedený výběh. Přípravná a střehová poloha u nízkého startu bez bloků a s blokyZaujetí polohy:
Přechod do střehového postavení: zvedá se pánev tak, aby se boky dostaly cca 7 - 10 cm nad úroveň ramen, ramena jsou před pažemi, hlava je v prodloužení trupu nebo je mírně svěšená, chodidla jsou opřena o bloky, bérce jsou rovnoběžně s osou bloků, hmotnost těla je rovnoměrně rozložena do čtyřech bodů (paže, nohy). Nízký start z bloků bez signálu a na signálStartovní výběh: začíná prací paží, které se odtrhnou od podložky a přechází do rozšvihu, současně dochází k odrazu zadní nohy od bloku, následuje mohutný nápon přední nohy (hnací síla) s rychlým výpadem a zašlápnutím zadní nohy za těžnici - postupně dochází k nárůstu rychlosti běhu (zvětšuje se frekvence a délka kroků), trup se postupně narovnává (po cca 15 - 30 metrech dochází k úplnému narovnání trupu), běžec přechází do švihového způsobu běhu. Hlavní zásady - správné zaujetí střehového postavení a technicky správně provedený výběh. |
|