|
||
Charakteristika
Vývoj techniky
Technika a biomechanika
Nácvik a zdokonalování
Technologie a základní pravidla |
Překážkové běhy - nácvik a zdokonalováníAnalyticko-syntetický postup nácviku♦ Rozvíjení překážkového rytmu ve zlehčených podmínkách. ♦ Rozvíjení překážkového rytmu s přebíháním nízkých překážek do 50 cm a s postupným zvětšováním vzdáleností mezi překážkami. ♦ Osvojení práce švihové nohy. ♦ Osvojení práce přetahové nohy. ♦ Komplexní překážkový pohyb za chůze, z polovysokého skipinku (mimo překážku, na překážce). ♦ Přeběh 3 až 5 překážek ve čtyř a tříkrokovém rytmu se zkrácenými a pravidly stanovenými vzdálenostmi mezi překážkami. ♦ Náběh na první překážku. ♦ Běh na určené trati se zkrácenými a pravidly stanovenými vzdálenostmi.Rozvíjení překážkového rytmu ve zlehčených podmínkáchNa podložce se vyznačí „překážky“ pomocí nakreslených čar nebo položením švihadel (vzdálenost cca 20 stop). Přes vyznačené překážky provádíme následující cvičení:
Hlavní zásady - správnou rytmizaci běhu mezi překážkami („raz - dva - tři - čtyři- hop“) nebo („raz – dva – tři - hop“), rychlé zašlápnutí švihové nohy za překážku, postupné zvětšování rozsahu pohybu nad překážkou. Rozvíjení překážkového rytmu s přebíháním nízkých překážek do 50 cm a s postupným zvětšováním vzdáleností mezi překážkamiStejná cvičení pouze za překážky slouží lavičky, medicinbaly, papírové krabice, snížené překážky. Hlavní zásady - prodlužování místa odrazu, postupné zvětšování rozsahu pohybu nad překážkou, zvětšování náklonu trupu, správnou rytmizaci běhu mezi překážkami vzhledem k narůstající vzdálenosti překážek. Osvojení práce švihové nohyCvičení bez překážek:
Cvičení stranou překážek:
Hlavní zásady - koordinaci práce paží a nohou, aktivní vykývnutí bérce švihové nohy vpřed, náklon trupu nad švihovou nohou s aktivním předpažením nesouhlasné paže, rychlé zašlápnutí chodidla švihové nohy. Osvojení práce přetahové nohyCvičení bez překážek:
Cvičení stranou překážek: stejná cvičení jako bez překážek, cvičení se provádí se třemi až pěti překážkami, se zkrácenými mezerami. Hlavní zásady - rychlé složení bérce pod stehno, aktivní vedení pokrčeného kolena vpřed do směru běhu, zahájení střihu nohou nad překážkou, předklon trupu nad švihovou nohou po odrazu a předpažení paže na straně přetahové nohy. Komplexní překážkový pohyb za chůze, z polovysokého skipinku (mimo překážku, na překážce)Procvičujeme koordinaci pohybu přetahové a švihové nohy se správnou prací paží bez překážek a středem překážek za chůze a z polovysokého skipinku. Přeběh 3 až 5 překážek ve čtyř a tříkrokovém rytmu se zkrácenými a pravidly stanovenými vzdálenostmi mezi překážkamiProcvičujeme za běhu koordinaci pohybu přetahové a švihové nohy se správnou prací paží středem překážek. Hlavní zásady - vzdálenost místa odrazu na překážku, náklon trupu po odrazu na překážku, správnou práci přetahové a švihové nohy a koordinaci pohybu paží, vzdálenost místa došlapu a aktivní došlap na špičku švihové nohy za překážku, aktivní první krok po vytažení ostrého kolena přetahové nohy po došlapu za překážku. Náběh na první překážkuNacvičujeme náběh na první překážku z polovysokého startu (bez bloků) a následně náběh na první překážku z nízkého startu. Vzdálenost od startu do místa odrazu na první překážku překonáváme na lichý (přední noha na startu je noha neodrazová) nebo sudý počet kroků (přední noha na startu je noha odrazová). Hlavní zásady - postupné narůstání délky a frekvence kroků a včasné vzpřimování trupu, stabilizaci optimálního místa odrazu na první překážku. Běh na určené trati se zkrácenými a pravidly stanovenými vzdálenostmi |
|