Mgr. Martin Nosek
Organizace při lyžařské výuce Bezpečnost na lyžích

Zásady bezpečnosti při pohybu na sjezdových tratích

Bezpečnost při lyžování upravuje "Bílý kodex", který platí ve všech alpských zemích a stojí za ním i Mezinárodní lyžařská federace FIS. Obecně stanovuje platná pravidla pro pohyb osob na sjezdových a běžeckých tratích.


PRAVIDLA BEZPEČNOSTI POHYBU NA SJEZDOVÝCH TRATÍCH

Pravidla stanovená pro jednotlivce:
  1. Ohleduplnost na jiné. Každý se musí chovat tak, aby neohrozil jinou osobu a nezpůsobil jinému škodu. Výzbroj musí být provozně bezpečná, lyže opatřené bezpečnostní brzdou nebo řemínkem.
  2. Přiměřená rychlost a chování. Každý musí jet rychlostí a způsobem odpovídajícím svým technickým schopnostem, terénním podmínkám a stávajícímu počasí.
  3. Předjíždění. Předjíždět se může zleva i zprava, ale vždy s takovým odstupem, aby bylo možné zareagovat na pohyb předjížděné osoby.
  4. Volba směru. Každý má možnost vybrat si na svahu svůj směr jízdy. Musí však jet tak, aby se vyhnul srážce s osobou pohybující se pod ním.
  5. Přejíždění svahu a křížení cesty. Každý, kdo vjíždí na sjezdovou trať nebo ji přejíždí, musí dávat pozor a sledovat vše pod sebou i nad sebou, aby tak mohl učinit bez nebezpečí pro svou osobu i jiné. Stejně je třeba se chovat při zahájení jízdy po každé zastávce.
  6. Zastavení. Nikdo nesmí zastavovat (není-li to nevyhnutelně nutné) na sjezdovce především na přejezdech a místech, která nedovolují dobrou viditelnost. V případě pádu se musí co nejrychleji zvednout. Zastavit a stát se může pouze na okraji sjezdovky.
  7. Stoupání. Stoupat na sjezdovce se má pouze na krajích, se zvláštní opatrností i na jiných místech pokud je to nezbytné. Totéž platí i při sestupu.
  8. Respektování a signalizace. Všichni musí respektovat veškerá značení umístěná na sjezdových tratích a lyžařských cestách. Na křižovatkách s veřejnou komunikací nebo trasou lyžařského vleku má přednost účastník silničního provozu a lyžař na vleku.
  9. Případ nehody. Každý je povinen v případě nehody a zranění jiného účastníka na trati poskytnout první pomoc.
  10. Identifikace. Každý účastník i svědek nehody je povinen poskytnout základní údaje o své osobě.
Pravidla pro družstvo:
  1. Volba místa pro zastavení. S družstvem zastavujeme vždy na přehledném, dobře viditelném místě na okraji sjezdové tratě.
  2. Zastavení. Každý další přijíždějící člen zastavuje vždy pod družstvem.
  3. Zahájení jízdy a sjezd šikmo svahem. Každý, kdo vjíždí na sjezdovou trať nebo jede šikmo svahem, musí dávat pozor a sledovat vše pod sebou i nad sebou proto, aby následný úkon mohl učinit bez nebezpečí pro svou osobu i jiné. Stejně je třeba se chovat při zahájení jízdy po každé zastávce.
  4. Přehlednost na trati. Zásadně necvičíme v úzkých a nepřehledných úsecích sjezdové tratě.
  5. Jízda "v hadu". Způsob jízdy bezprostředně za sebou je možné pouze na širokých, přehledných místech a při malé hustotě lyžařů.
  6. Jízda na vleku. Do fronty před jízdou na vleku či na lanovce se řadíme v pořadí, ve kterém jsme přijeli. Po vyjetí nahoru opustíme výstupní prostor a čekáme na volném prostranství na družstvo. Instruktor jezdí vždy na vleku poslední.
  7. Organizace družstva. Při zastávce na sjezdové trati stojí instruktor čelem ke slunci nebo větru. Členové družstva stojí naopak zády ke slunci či větru a mohou tak neohroženě sledovat pokyny učitele.