3. místo na evropském šampionátu v tchoukballe

- studenti a absolventi studia Tv na PF UJEP

 

 

 

 

Naše pracoviště uvedlo v ČR před několika lety v život sportovní hru, která sice v Evropě nepatří k nejznámějším, avšak podařilo se jí nalézt své vyznavače v mnoha zemích prakticky všech kontinentů. Vychází z evropských kořenů podpořených dlouhodobým ověřováním ve Švýcarsku, opírá se o velmi dobře organizovanou základnu ve Švýcarsku, Velké Británii, disponuje státem podporovaným zázemím na univerzitách Tchaiwanu a daří se jí profitovat z rostoucích možností cestovat a navazovat kontakty.

 

Právě díky získaným kontaktům se nám v průběhu několika let podařilo za materiální podpory zahájit nejen výuku tchoukballu u našich studentů, ale také vytvářet metodické materiály a zprostředkovávat získané poznatky a dovednosti učitelům z praxe, tělovýchovným pracovníkům a dalším zájemcům prostřednictví řady seminářů. Prezentovat se však můžeme rovněž opakovanými vystoupeními v zahraničí, o kterých si troufám tvrdit, že pro nás znamenají úspěch.

 

V roce 2003 jsme se uvedli na 1. ME v tchoukballu v Rimini. Další evropský šampionát se konal v tomto roce ve známém sportovním centru Švýcarska – Magglingenu – Macolinu. Jako organizátor českých družstev mužů i žen jsem byl příjemně překvapen zájmem některých našich studentů – tělocvikářů zúčastnit se aktivně v roli hráčů této akce, aniž by mnozí prošli intenzívní specializovanou přípravou (snad se projevil i pozitivní ohlas ze strany účastníků 1. ME v Itálii a chuť okusit něco nového u ostatních). V závěru semestru a během zkouškového období jsme přistoupili na sérii tréninků, která umožnila nováčkům orientovat se v základní problematice tchoukballu. Své plus znamenala i účast šesti mužů a tří dívek na mezinárodním beachtchoukballovém turnaji 1. – 3. července v Ženevě. Ale velmi obtížně se vyhrávalo… Nám může jen lichotit (a jsem za to svým studentům vděčný), že se nám podařilo připravit a vypravit mužské a ženské družstvo na tak závažné mezinárodní klání, jakým Mistrovství Evropy bezesporu je.

 

Utkání se hrála ve velké, velice dobře vybavené sportovní hale (jedné z mnoha, kterým Magglingen disponuje). Zázemí hotelového typu dodávalo našemu pobytu atmosféru luxusu, pohody a rovnoprávnosti s ostatními účastníky. Do utkání jsme se vrhali odvážně, mnohde sebevědomě a s gradujícími dovednostmi. To, že jsme sklízeli slova uznání, gratulace k předvedeným výkonům od dvou ze tří nejlepších týmů světa, svědčilo a svědčí o dobře nastoupené cestě. Bohužel, projevily se chybějící zkušenosti, absence členské základny i  soupeřů na domácí půdě, „nevyhranost“ a další bolesti nováčků. Získané třetí místo na ME je pro mě jistým mezníkem v mé činnosti u tchoukballu. Dosáhli jsme při našich reálných možnostech v evropských podmínkách na nejvyšší metu. Porazit Velkou Británii a Švýcarsko bude možné pouze tehdy, bude-li v naší zemi několik týmů, které se navzájem budou kultivovat a posunovat členskou základnu vpřed. Myslím, že to nejcennější ale získali naši studenti nebo čerství absolventi studia. Odnášejí si poznání, že se jedná o sportovní hru s ohromným pedagogickým potenciálem, získali zkušenost z mezinárodní sportovní akce, z týmové spolupráce při vynaložení fyzického a psychického vypětí. Zážitek „z pajďáku“ na celý život.

 

Těší mě, že díky našemu úspěšnému vystoupení nebudou zahraniční účastníci tohoto mistrovství znát z ČR pouze Prahu, ale už vědí, že na severu Čech je Ústí nad Labem se svojí univerzitou, kam by se chtěli jet podívat a nejlépe si tu také zahrát tchoukball.

 

PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.                                         

Ved. KTV PF UJEP                                                                 

blaha@pf.ujep.cz

 

          

 

 

Fotogalerie:               

         

 

fotografie: L. Bláha, T. Soukup

 

zpět na stránky tchoukballu

zpět na úvodní stránky vyučujícího