Pravidla hry:

Pravidlo 1                     Hrací plocha

1.1  Hrací plochu tvoří obdélník o rozměrech 20 x 40m a zahrnuje dvě „zakázané” zóny.

1.2  Delší strany plochy jsou ohraničeny postranními čarami, kratší strany jsou vyznačeny základními čarami. Středová čára rozděluje hrací plochu na dvě  poloviny.

1.3  „Zakázaná” zóna je plocha tvaru půlkruhu s poloměrem tři metry, jehož střed se nachází v polovině základní čáry a který zasahuje do hrací plochy.

1.4  Odrazová konstrukce se nachází na základní čáře, ve středu průměru „zakázané” zóny.

1.5.1        Čáry jsou široké minimálně 5cm a musí být dobře viditelné.

1.5.2        Všechny čáry patří k ploše, kterou ohraničují. Postranní čáry a základní čáry patří k hrací ploše. Polovina kružnice ohraničující „zakázanou” zónu patří „zakázané” zóně.

1.6            Hraje-li se v hale, musí být strop tak jako všechna další zařízení ve výšce minimálně 7m nad hracím polem.

1.7            Okolo celé hrací plochy by měl být volný prostor o minimální šířce 2m.

Vysv. k pravidlu 1.4 - podpůrná část konstrukce (tj. část mimo kovový rám a odrážející síť) musí být umístěna mimo hrací plochu.

Pravidlo 2                  Odrazová konstrukce (viz. vysvětl.)

2.1    Rozměry odrazové konstrukce a její další parametry musí odpovídat normám F.I.T.B.

2.2    Síť musí být dostatečně napjata.

2.3    Odrazová konstrukce se nesmí během hry posouvat. Nesmí být však pevně ukotvena, aby se zabránilo zranění hráčů.

2.4    Odrazová konstrukce musí být uznána ze strany F.I.T.B.

Výklad k pravidlu „Odrazová konstrukce”

-         odrazová konstrukce je tvořena kovovým rámem a odrážející sítí – čelem odrazové konstrukce. Podpůrná konstrukce (tj. ostatní nosné zařízení) zde není uvažována.

-         za parametry odrazové konstrukce se považuje např. způsob zavěšení odrážející sítě, úhel náklonu ve vztahu k hrací ploše aj.

-         poznámka – v textu skript používáme také termín „odrážedlo”

Pravidlo 3               Míč

3.1     Míč je kulatý, zhotovený z kůže a obsahuje gumovou duši, kterou je možné nahustit.

3.2     Míč pro muže má obvod 58-60cm a hmotnost 425-475g.

3.3     Míč pro ženy a juniory má obvod 54-56cm a hmotnost 325-400g.

3.4     Pro smíšená utkání se používá míč pro ženy a juniory.

Pravidlo 4                        Hráči

4.1     Družstvo se sestává z maximálně 15 hráčů. Jen 12 z nich se uvádí do Zápisu o utkání.

4.2     9 hráčů se nachází na hracím poli, 3 jsou v rezervě.

4.3.1         Výměny hráčů se uskutečňují bez přerušení hry. Nový hráč (náhradník) očekává svého spoluhráče na postranní čáře, 5m vlevo – vpravo od čáry středové.

4.3.2         Dojde-li ke zranění hráče, může náhradník vstoupit do hracího pole teprve tehdy, když zraněný hráč hrací pole opustí.

4.3.3         Výměna se uskutečňuje jen tehdy, pokud je dosaženo bodu.

4.4               Výstroj hráčů je jednotná.

4.5               Dresy nebo trika hráčů jsou na zádech označeny dobře viditelnými čísly mezi 5 až 20.

4.6               Hráči nosí halovou sportovní obuv. Při hře na trávníku je dovoleno nosit boty s gumovými kolíky.

4.7               Je zakázáno nosit předměty, které mohou způsobit zranění, jako např. hodinky, náramky, řetízky atd.

Pravidlo 5                   Rozhodčí

5.1  Na průběh hry dohlíží tři rozhodčí, přičemž jeden z nich poznamenává u stolku zapisovatelů hrací dobu a body.

5.2  Dva rozhodčí pole řídí hru v souladu s pravidly.

5.3  Rozhodčí u stolku zapisovatelů poznamenává body a sleduje úmyslné chyby. Dozoruje výměnu hráčů (pravidlo 4.3) a přihrávku (pravidlo 9). Kontroluje zápis o utkání a nechává si jej od kapitánů družstev podepsat.

5.4  Oblečení rozhodčích se zřetelně odlišuje od každého z hráčů. Dále při sobě mají píšťalku tak jako i žlutou (varovnou) a červenou (vylučovací) kartu.

Pravidlo 6                  Trvání hry

6.1   Hrací doba pro muže obnáší 3 krát 15 minut s maximálně pětiminutovými přestávkami mezi třetinami.

6.2   Hrací doba pro ženy obnáší 3 krát 12 minut s maximálně pětiminutovými přestávkami mezi třetinami.

6.3   Hrací doba pro juniory mladší než 16 let obnáší 3 krát 10 minut s maximálně pětiminutovými přestávkami mezi třetinami.

6.4   Rozhodčí rozhoduje, kdy dojde k přerušení (zastavení) odpočítávání času, popř. kdy se pokračuje ve hře (započítávání) (v případě zranění hráče…).

6.5   Závěrečný hvizd končí hru. Každá ještě běžící herní akce se v tomto momentu anuluje.

Pravidlo 7                           Chyby

7.1   Následující akce hráčů se počítají jako chyby:

7.1.1        Dotek míče částí těla pod úrovní pasu.

7.1.2        Více než trojnásobný dotek chodidel s podlahou (3 stopy) s míčem v rukou. Chycení míče v okamžiku, kdy hráč spočívá na jedné nebo obou nohách se počítá jako jedna stopa.

7.1.3        Držení míče po dobu delší než tři sekundy.

7.1.4        Provedení čtvrté přihrávky. Odbití míče od spoluhráče tak jako podání se počítá jako přihrávka.

7.1.5        Překročení okraje hracího pole s míčem v rukou tak jako dotek míče při kontaktu se zemí vně hracího pole.

7.1.6        Pád míče na hrací plochu během akce.

7.1.7        Bránění soupeři ve vedení akce (přihrávka, střelba, chytání, přesouvání…)

7.1.8        Provedení čtvrtého střeleckého pokusu za sebou na stejnou odrazovou konstrukci. Po bodu nebo chybě začíná počítání hodů zase od nuly.

7.1.9        Dotek zpětně odraženého míče od odrazové konstrukce po hodu spoluhráče poté, když míč dopadá do hracího pole.

7.1.10    Vstup do „zakázané” zóny během přihrávky nebo střelby dříve než míč opustí ruku. (Po úspěšné přihrávce nebo střelbě má hráč za povinnost bez překážení soupeři zónu okamžitě opustit).

7.1.11    Překračování „zakázané” zóny za účelem zaujetí obranného postavení.

7.1.12    Střelecký pokus na odrazovou  konstrukci, od které bylo rozehráváno, aniž by došlo k překročení míče přes středovou čáru.

7.1.13    Vstup do hracího pole dříve než jej opustí vystřídaný hráč.

7.2   Chyba je trestána volným hodem soupeřícího družstva. Volný hod se rozehrává z místa přestupku. Před střeleckým pokusem na odrazovou konstrukci musí dojít k minimálně jedné přihrávce. Rozhodčí dohlíží, aby volný hod byl proveden ze země (výklad)

Výklad k pravidlu: V případě zahrávání volného hodu je nutné míč před samotným hodem spustit na hrací plochu nebo jím do hrací plochy udeřit.

Pravidlo 8                Body

8.1   Hráč získá pro své družstvo bod, pokud se míč po zpětném odrazu od odrazové konstrukce:

8.1.1        dotkne hrací plochy hracího pole dříve než se jej dotkne soupeřící hráč.

8.1.2        dotkne soupeřícího hráče a potom dopadá na plochu uvnitř nebo vně hracího  pole.

8.1.3        dotkne nepovolených částí těla soupeřícího hráče (pravidlo 7.1.1).

8.2   Hráč dosáhne bodu pro soupeřící družstvo pokud:

8.2.1        při střeleckém pokusu nezasáhne odrazovou konstrukci.

8.2.2        míč po zpětném odrazu od sítě dopadne do „zakázané” zóny nebo vně hracího pole.

8.2.3        míč po zpětném odrazu od sítě zasáhne  (dotkne se) samotného střílejícího hráče.

8.2.4        se dotkne míče odraženého od sítě po střeleckém pokusu svého spoluhráče a sám se při tom nachází v „zakázané” zóně nebo mimo hrací pole.

8.2.5        se dotkne míče odraženého od sítě po střeleckém pokusu svého spoluhráče a míč dopadne do „zakázané” zóny nebo mimo hrací pole.

8.2.6        se zřetelně dotkne od sítě odraženého míče, aby míč po střeleckém pokusu jeho spoluhráče nedopadl do zakázané zóny nebo mimo hrací pole.

8.2.7        se nachází po střeleckém pokusu soupeře během chytání míče odraženého od sítě v zakázané zóně nebo mimo hrací pole.

8.3   Družstvo, které po skončení regulérní doby hry dosáhlo většího počtu bodů, se stává vítězem utkání.

Pravidlo 9                       Zahájení hry

9.1   Družstvo zahajující hru se určuje před začátkem hry losem. Na začátku druhé třetiny má právo zahájení hry družstvo, které při losování prohrálo. Na začátku třetí třetiny má právo zahájení hry družstvo s menším počtem dosažených bodů. Při stejném počtu bodů má právo zahájení hry družstvo, které zvítězilo při losování.

9.2   Družstvo, které nezískalo bod, má právo zahájení hry.

9.3.1        Zahájení hry se děje za základní čárou vedle odrazové konstrukce, na které bylo dosaženo bud. Pokud je k tomu příliš málo místa, může rozhodčí povolit zahájení hry ze „zakázané” zóny.

9.3.2        Pokud se nedostojí pravidlu 9.3.1 nebo pokud míč při zahájení hry dopadne mimo hrací pole, obdrží právo zahájení hry soupeřící družstvo.

9.4.1         Po zahájení hry lze vést útok na libovolnou odrazovou konstrukci, pokud míč přešel přes středovou čáru.

9.4.2         Míč přešel přes středovou čáru, když se hráč, který chytá tento míč, nachází ve vztahu k odrazové konstrukci, od které se zahajuje hra, na druhé straně od středové čáry.

9.4.3         Jsou povoleny jedna nebo více přihrávek než míč přejde přes středovou čáru.

9.5    Zahájení hry resp. rozehrávka se nepočítá jako přihrávka.

Výklad k pravidlu: Zahájení hry (rozehra) se realizuje formou úvodní přihrávky. Jak dokládá pravidlo 9.5 nezapočítává se tato úvodní přihrávka do povolené série tří přihrávek, která umožňuje realizaci útoku na odrazovou konstrukci.

Pravidlo 10                Chybný zpětný odraz

10.1   Chybný zpětný odraz vznikne když:

10.1.1    se míč dotkne ocelového rámu odrazové konstrukce

10.1.2    když se míč neodrazí zpět v souladu s principem úhlu dopadu – úhlu odrazu, protože se dotkne kotevních lan  sítě.

10.2   Pokud bránící družstvo chytí míč po chybném zpětném odrazu správně, hra dále pokračuje bez přerušení. Pokud nemůže míč chytit, získá volný hod z místa, kde se míč dotkl hrací plochy.

10.3   Pravidla 8.2.2 a 8.2.6 platí také při chybném zpětném odrazu.

Pravidlo 11            Chování na hřišti

11.1   Každý hráč, rozhodčí, trenér, vedoucí a pořadatel usiluje o respektování „Charty tchoukballu”.

11.2   Kdo narušuje etiku hry chováním bez respektu proti soupeřům, rozhodčím, publiku nebo spoluhráčům (narušování hry, násilí, reklamování rozhodnutí rozhodčího…) může být rozhodčím varován a pokud je to nutné, vyloučen.

11.3   Vyloučený hráč se smí nahradit.

11.4   Varování nebo vyloučení se poznamenává do zápisu o utkání.