Stručná zpráva o řešení grantového úkolu města Ústí nad Labem

 

 

Závěr projektu s názvem:

 

 

Místo pohybových aktivit ve vytváření životního stylu u občanů

města Ústí nad Labem a perspektivy jeho kultivace

 

pokračování projektu:

-         Stanovení vybraných východisek pro způsob a možnost provozování

pohybových aktivit občany města Ústí nad Labem

 

 

 

Žadatel

Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem

Pedagogická fakulta

Pracoviště

Katedra tělesné výchovy

Řešitel

PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.

 

Studenti PF UJEP

Místo

a rok řešení

Ústí nad Labem

2004

 

 

     Četné práce, které se orientují na sociologická šetření, některé práce dotýkající se demografického vývoje, zdravotnictví, způsobu života a životní úrovně a jejich vlivu na ekonomickou prosperitu regionu nebo většího územního celku se nutně musí dotýkat také zdraví, tělesné zdatnosti a životního stylu obyvatelstva. Tyto faktory se ukazují pro život celé společnosti jako nesmírně důležité. Z tohoto důvodu si odpovědné orgány a instituce řady ekonomicky stabilizovaných zemí uvědomují důvody mapování a sledování ukazatelů, které by signalizovaly úroveň zdraví obyvatelstva a podmínek, které jeho stav a vývoj ovlivňují. Je obecně prokázáno, že tyto faktory lze nalézt také ve zdravém životním stylu a v něm obsažené zdravotně orientované zdatnosti členů populace ve sledovaném územním celku. Zároveň obvykle dochází ke kultivaci vazeb a vzájemnému ovlivňování zdravého životního stylu obyvatelstva spolu s vývojem a směrováním některých ekonomických ukazatelů jako jsou výroba nebo obchod s vybraným sortimentem zboží, turistika a specifická oblast služeb, úroveň a struktura dopravy aj.. V neposlední řadě lze hovořit také o jisté vazbě na školský systém a zabezpečení jeho optimálního působení, podobně tak na ovlivňování stavu vybavenosti a kvalifikačního zabezpečení tělovýchovných a sportovních zařízení a institucí.

     Ústecký kraj je obecně považován za oblast ve větší míře zatíženou zhoršeným životním prostředím, nižší úrovní kvalifikovanosti pracovních sil i specifickou skladbou obyvatelstva. Vedle četných specifik stran skladby obyvatelstva lze vyzvednout i jedinečnosti krajinného rázu a okolnosti, které vznikaly působením lidského faktoru na přírodní prostředí a mající vliv na způsob života obyvatelstva. Kraji vévodí Ústí nad Labem - významné město, jehož vývoj byl plný historických zvratů a událostí. Dnes prochází tak jako celý region změnami, které ovlivňují složení obyvatelstva, úroveň a skladbu průmyslu, služeb, zdravotnictví, školství apod. Je zřejmé, že tyto a další ukazatele se promítají do oblasti provozování pohybových aktivit a zejména do udržování zdravého životního stylu jako jedné z podmínek upevnění zdraví zde žijících obyvatel. Za pozitivní lze označit skutečnost, že se objevují snahy pozvednout úroveň požadovaných ukazatelů, které by charakterizovaly skladbu a frekvenci uplatňovaných pohybových aktivit u obyvatelstva s příznivým dopadem na jeho životní styl. Důsledkem těchto snah a malým příspěvkem k řešení těchto otázek byl i předkládaný projekt.

 

Cíl projektu

 

     Cíl projektu vychází z hlavního cíle celonárodního šetření zjistit nejzákladnější informace o každodenní pohybové aktivitě 15-69leté populace v ČR. Konkrétnějším cílem projektu je získat potřebné podklady pro stanovení frekvence, objemu a stávajícího způsobu provozování pohybových aktivit v každodenním životě obyvatel Ústí nad Labem či jeho těsném okolí. Vedle toho se jako závažný cíl jeví specifikovat představy obyvatel různého věku a pohlaví   o provozování pohybových aktivit.

     Získaná data chceme zpracovat a využít jako jedno z východisek pro upřesnění koncepce rozvoje sportu a tělovýchovy v Ústí nad Labem. Jedná se zejména o zjištění, zda a jakým způsobem se ve kterých lokalitách námi sledované aktivity provozují  a jaké jsou požadavky nebo představy občanů. Vzhledem k tomu, že šetření vychází z národního a mezinárodního výzkumu, je možné zjištěná dat využít k četným komparativním studiím. 

 

Úkoly nutné pro splnění cíle projektu

 

  1. Zpracování teoreticko metodologických podkladů k řešení šetření
  2. Specifikace výzkumné metody s ohledem na regionální podmínky, zprostředkování způsobu aplikace výzkumných metod spoluřešitelům.
  3. Charakteristika prostředí výzkumu, rozčlenit prostředí výzkumu s ohledem na kvótní výběr.
  4. Realizace šetření u dospělé populace v UL.
  5. Charakteristika zkoumaného souboru s ohledem na získané výsledky, zpracování hodnocení o aplikaci výzkumných metod, kritické zhodnocení závažných problémů při sběru dat a vyvození závěrů.
  6. Zpracování výsledků ze získaných dat a vyvození závěrů.

 

Východiska

 

-         Koncepce rozvoje tělovýchovy a sportu v Ústeckém kraji – návrh zadání projektu

-         Charakteristika města Ústí nad Labem a jeho okolí, charakteristika sportovišť a možností provozování pohybových aktivit.

-         Odborné a vědecké práce z oblasti udržení zdravého životního stylu, úlohy pohybových aktivit v životě člověka aj.

-         Celosvětová iniciativa zjišťování stavu pohybové aktivity dospělých

-         Národní program rozvoje sportu a tělesné výchovy 

 

 

Metodika výzkumu a popis výzkumných metod 

 

     Šetření bylo realizováno za pomocí dotazníkových metod. V naší práci se opíráme především o dotazník IPAQ. Ten byl distribuován o populace dospělých a vybraných zrakově postižených spoluobčanů. Pro naši potřebu bližší specifikace požadovaných dat jsme rovněž využili další typ dotazníku, který byl distribuován v jednotlivých čtvrtích města. Dotazník IPAQ byl distribuován kvótním a náhodným výběrem, stejně tak specifický dotazník pro občany města. Na distribuci dotazníků se podíleli studenti prezenčního studia, z části studenti kombinovaného studia.

 

 

     Výzkum byl realizován a dále pokračuje prostřednictvím distribuce standardizovaného dotazníku IPAQ občanům. Řešitelé a spoluřešitelé šetření byli odpovědni za to, že distribuce dotazníku bude podléhat pro zachování odpovídající charakteristiky zkoumaného souboru především kvótnímu výběru. Data získaná zpětným výběrem vyplněných dotazníků byla a jsou dále zpracovávána na KTV PF UJEP a také za pomoci výzkumného centra na FTK UP v Olomouci.

 

Stručný popis dotazníku IPAQ     

 

Zatím používaná krátká verze dotazníku (viz. příloha) je rozdělena do tří částí:

  1. První část dotazníku se zabývá mapováním každodenní pohybové aktivity za posledních sedm dnů. Výhodou našeho šetření je to, že dotazníky byly předkládány studenty tělesné výchovy, kteří byli schopni podat dotazovaným další vysvětlení nad rámec v dotazníku podaných informací.
  2. Druhá část dotazníku zahrnuje nutné demografické otázky. Dotýká se stupně vzdělanosti, zaměstnání, množství hodin v zaměstnání a úsudku velikosti sídla, ve kterém dotazovaný žije.
  3. Třetí část se orientuje na osobní charakteristiku dotazovaných. Zjišťuje způsob bydlení, materiální podmínky k životu u dotazovaných, výskyt kuřáků                          a organizovanost v oblasti provozování pohybových aktivit.

 

Stručný popis dotazníku mapujícího některé názory, představy, požadavky občanů města

    

     V rámci hlavního šetření, které bylo realizováno dotazníky IPAQ, byl v průběhu druhé (tj. jarní) etapy distribuován v omezené míře rovněž podrobnější standardizovaný dotazník, který byl připraven s ohledem na šetření realizovaném v Ústí nad Labem. Smyslem použití tohoto dotazníku bylo získání podrobnějších dat, která by přispěla bližší a přesnější specifikaci vztahu občanů města k provozování pohybových aktivit, jeho pohybovému režimu, podmínek, které považuje ze svého hlediska za limitující pro jeho účast na těchto šetřeních      a některé požadavky, jejichž splnění může být zajištěno odpovídající komunální politikou.

     Dotazník byl ověřován vícenásobným opakováním u stejných respondentů, přičemž koeficient stability se u jednotlivých otázek pohybuje mezi 0,55 až 0,97. Vyšší koeficient byl obecně zaznamenán u otázek „obecné prospěšnosti provozování pohybových aktivit“ a případů variant „zlepšení přístupu k provozování pohybových aktivit v případě některých podmínek v okolí nebo vlastním životě“ (zde také odpovědi dosahovaly ve zvýšené míře krajních hodnot). S ohledem na zjištěné uspokojující hodnoty koeficientu stability dotazníku se jeho použití jevilo jako vhodné jak z hlediska skupinové, tak individuální diagnostiky.

 

Organizace výzkumu

 

Distribuce dotazníků byla zajištěna studenty popř. vyučujícími. Všichni distributoři prošli skupinovým nebo individuálním školením, byl jim vysvětlen cíl a smysl výzkum, osvětlena metodika sběru dat a podány veškeré dostupné informace k průběhu šetření. Většina studentů studovala kinantropologické obory a bylo je  proto možné považovat za plně kvalifikované distributory dotazníků.

Informace k distribuci dotazníků byly poskytovány studentům jednotně podle určené metodiky. Každý student také tyto pokyny obdržel v písemné formě.  Hlavním úkolem bylo realizovat v místě bydliště nebo dočasného bydliště dva typy sběru dat v rámci kvótního výběru a systematicky pravděpodobnostního výběru.

 

Charakteristika oblastí distribuce dotazníků v Ústí nad Labem

 

     Dotazníky byly distribuovány v samostatných blízkých obcích a částech města, která utvářejí celkový charakter města Ústí nad Labem. Záměrem distribuce dotazníků i v neda-lekých obcích bylo to, že způsob života je tu zřejmě totožný jako v samotném městě. Dalším důvodem byla nedávná minulost, kdy některé tyto obce byly součástí města. Jako další vážný důvod pro toto rozhodnutí se jeví skutečnost, že převážná část obyvatelstva těchto příměstských částí a obcí tráví pracovní dobu i svůj volný čas v samotném městě.

 

Stručně k průběhu šetření  

 

     Šetření v roce 2004 bylo realizováno ve dvou etapách. První etapa distribuce dotazníků byla realizována v měsících duben až červen 2004 (sběr dat ukončen 16. 6. 2004), etapa druhá navázala na podzim v říjnu až prosinci 2004 (sběr dat ukončen ke dni 22.12.2004). Veškeré podklady slouží k doplnění údajů z předchozího roku. V obou případech došlo k distribuování zkrácené administrativní verze dotazníku IPAQ. V průběhu druhé etapy došlo také k omezené distribuci dotazníků pro občany města Ústí nad Labem.

 

Vybrané výsledky

 

Podrobná zpráva obsahuje množství tabulek a grafů k jednotlivým položkám dotazníků. Podrobné výsledky je možné získat v předané zprávě nebo u řešitele projektu. Pro základní přehled uvádíme základní získaná data u souboru mužů i žen všech věkových skupin. Pro orientaci v tabulkách slouží legenda:

 

Legenda k tabulkám:

-         věková struktura

-         N-počet – početní zastoupení ve věkové skupině

-         Způsob bydlení – D samostatné domy, B – blok (panelové domy)

-         Kuřák – A – hlásí se ke kuřákům, N – nepovažuje se za kuřáka

-         Způsob života – S –žije sám, R – žije s „někým“, RD – žije s dětmi, má děti

-         Péče o psa – A – má sám nebo je v rodině pes

-         Organizovanost pohybových aktivit – zúčastňuje se pohybových aktivit, které někdo organizuje (dále frekvence během týdne)

-         Intenzívní pohybové aktivity – kolik dnů v týdnu podle vlastního názoru vykonává aktivity v této intenzitě

-         Hodiny a minuty u stejné položky – časový údaj, který charakterizuje průměrnou délku trvání této činnosti v případě, že ji provozuje.

-         Stejné u středně intenzivních PA a chůze

-         Sezení – průměrná doba sezení denně.

 

Data získaná u souboru mužů

 

Muži  - komparace údajů o jednotlivých souborech

 

Celk

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

celk

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

N – počet

590

215

102

93

118

62

 

Průměrná výška (cm)

179,6

183,7

182,3

180,3

178,4

175,7

Průměrná hmotn. (kg)

80,40

79,67

82,34

83,96

84,19

82,27

 

 

Způsob bydlení

 

Počet (četnost výskytu)

Vyjádření v procentech (%)

D

182

68

32

20

42

20

30,8

31,6

31,4

21,5

35,6

32,3

B

392

144

65

72

71

40

66,4

67

63,7

77,4

60,2

64,5

Neuvd

16

3

5

1

5

2

2,8

1,4

4,9

1,1

4,2

3,2

 

Kuřák

A

190

65

29

30

47

19

32,2

30,2

28,5

32,3

39,8

30,6

N

388

145

69

61

71

42

65,8

67,4

67,6

65,6

60,2

67,7

Neuvd

12

5

4

2

0

1

2

2,4

3,9

2,1

0

1,6

 

Způsob života

S

87

37

26

5

7

12

14,7

17,2

25,5

5,4

5,9

19,4

R

222

115

26

11

35

35

37,6

53,5

25,5

11,8

29,7

56,5

RD

275

62

47

70

76

15

46,6

28,8

46

75,3

64,4

24,2

Neuvd

6

1

3

7

0

0

1,1

0,5

3

7,5

0

0

 

Péče o psa

A

121

48

16

15

24

18

37,9

47,9

27,6

31,9

35,8

50

N

198

63

42

32

43

18

62,1

52,1

72,4

68,1

64,2

50

 

X

X

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizovanost PA

0

321

80

47

54

88

52

54,4

37,2

46,1

58,1

74,6

83,9

1x

67

22

14

17

12

2

11,4

10,2

13,7

18,3

10,2

3,2

2x

75

41

17

9

5

3

12,7

19,2

16,7

9,7

4,2

4,8

3x

47

28

11

6

2

0

8

13

10,8

6,5

1,7

0

4x

17

11

3

0

3

0

2,9

5,1

3

0

2,5

0

Více

19

14

1

3

1

0

3,3

6,5

1

3,2

0,8

0

Neuvd

44

19

3

4

2

5

7,5

8,8

3

4,3

1,7

8,1

Pohybové aktivity u jednotlivých souborů

Soubor:

 

Celkem

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

1. intenzivní PA

Dnů

2,59

2,95

2,8

2,38

2,35

1,79

Hodin

 

1

1

1

1

1

Minut

48

48

35 (+45vt.)

37 (+30vt.)

49

0 (%)

17,2

18,6

26,9

28

45,2

2. středně zatěžující

Dnů

2,91

2,98

3,19

2,76

2,92

1,43

Hodin

 

1

1

2

1

1

Minut

37

51

32 (+30vt.)

51

29 (+20vt.)

0 (%)

19,5

31,4

24,7

19,5

45,2

3. chůze

Dnů

5,39

5,53

5,27

5,26

5,09

5,87

Hodin

 

1

2

2

1

2

Minut

56

17 (+45vt.)

39 (+30vt.)

47 (+30vt.)

7 (+25vt.)

0 (%)

5,6

32,4

7,5

6,8

1,6

4. sezení

Hodin

6

7

5

6

6

7

minut

38

13 (+30s)

42 (+15vt.)

20

40 (+20vt.)

3

 

Hodnoty v tabulkách dokumentují obecně známé trendy provozování pohybových aktivit s ohledem na věk, dokumentují také některé problémy životního stylu. Zajímavé jsou výkyvy u podílu kuřáků u souboru mužů. Je zarážející, že se mladí muži nepodílejí více na organizovaném provozování pohybových aktivit (a to i přes skutečnost zastoupení „tělesné výchovy“). Důvody mohou být různé. Nikoli až tak špatné by mohl být odklon od tradičně organizovaných aktivit a příklon k „samostatně řízené činnosti“. Osobně se však domnívám, že je to důsledek chybných rozhodnutí vládních představitelů a zákonodárců, které se v plné nahotě projeví v dalších letech. Část populace si nezvykne na „provozování pohybových aktivit jako předpoklad zdravého životního stylu“. Ani prezentování „aktivit“ během týdne není pro nejmladší věkový soubor mužů příliš lichotivé.

Ani vysoký podíl kuřáků u mladé generace není nijak lichotivý. Mladí muži „prosedí“ z šetřených souborů nejvíce času.

 

 

 Data získaná u souboru žen

 

Ženy  - komparace údajů o jednotlivých souborech

 

Celk

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

celk

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

N – počet

614

215

88

134

121

55

 

Průměrná výška (cm)

166,7

168

166,8

166,5

166,3

163,3

Průměrná hmotn. (kg)

69,6

58,7

61,8

65

68

70,7

 

 

Způsob bydlení

 

Počet (četnost výskytu)

Vyjádření v procentech (%)

D

182

62

15

32

49

16

29,6

28,8

17

23,9

40,5

29,1

B

392

149

72

99

68

39

63,5

69,3

81,8

73,9

56,2

70,9

Neuvd

40

4

1

1

4

0

6,5

1,9

1,2

0,7

3,3

0

 

Kuřák

A

190

33

22

35

42

14

30,9

15,3

25

26,1

34,7

25,5

N

388

173

64

98

76

41

63,2

80,4

72,7

73,1

62,8

74,5

Neuvd

36

9

2

1

3

0

5,9

4,2

2,3

0,7

2,5

0

 

Způsob života

S

87

39

14

3

6

18

14

18,1

15,9

2,2

5

32,7

R

222

119

17

23

42

29

36,1

55,3

19,3

17,2

34,7

52,7

RD

362

53

57

107

72

8

59

24,7

64,8

79,9

59,5

14,5

Neuvd

6

4

0

1

1

0

0,9

1,9

0

0,7

0,8

0

 

Péče o psa

A

121

40

10

30

25

9

37,9

42,6

18,9

41,7

41,7

33,3

N

198

54

43

42

35

18

62,1

57,4

81,1

58,3

58,3

66,7

 

Pozn.

X

X

X

X

X

 

 

 

 

 

 

 

 

Organizovanost PA

0

321

66

47

85

92

41

52,3

30,7

53,4

63,4

76

74,5

1x

67

42

19

15

10

4

10,9

19,5

21,6

11,2

8,3

7,3

2x

75

54

12

12

11

4

12,2

25,1

13,6

9

9,1

7,3

3x

47

17

6

7

2

1

7,7

7,9

6,8

5,2

1,7

1,8

4x

17

10

0

3

2

0

2,8

0,5

0

2,2

1,7

0

Více

19

12

0

3

1

0

3,1

5,6

0

2,2

0,8

0

Neuvd

44

4

4

9

3

5

7,2

1,9

4,6

6,7

2,5

9,1

Pohybové aktivity u jednotlivých souborů

Soubor:

 

Celkem

15-25

26-35

36-45

46-55

56-70

1. intenzivní PA

Dnů

1,59

1,92

1,62

1,5

1,26

1,2

Hodin

6:54 hod  

0

0

0

1

0

Minut

57 (+15vt.)

57 (+50vt.)

59 (+35vt.)

3 (+20vt.)

47 (+45vt.)

0 (%)

30,7

42

42,5

48

60

2. středně zatěžující

Dnů

2,55

2,49

2,58

2,84

2,45

2,22

Hodin

 

1

1

2

1

1

Minut

10 (+10vt.)

31 (+35vt.)

3 (+55vt.)

15 (+20vt.)

7 (+25vt.)

0 (%)

20,9

26,1

23,9

31,4

27,3

3. chůze

Dnů

5,71

5,87

5,93

5,46

5,56

5,69

Hodin

 

2

3

2

2

1

Minut

55 (+35vt.)

20 (+50vt.)

3

20 (+30vt.)

55 (+25vt.)

0 (%)

5,1

3,4

3,7

3,3

1,8

4. sezení

Hodin

6

7

6

6

6

8

minut

54

(+15vt.)

11 (+10vt.)

20

53

58 (+20vt.)

 

Ženy se ukázaly jako méně sdílné. Lze konstatovat, že nemají pohybové aktivity v takové oblibě jako muži. Méně však kouří, vlastní nebo mají k dispozici menší počet kol i automobilů a méně intenzivněji se pohybují. Chůze je u nich však dostatečně zastoupena, bohužel více také doba sezení. 

 

  

3.10 Vybrané závěry

 

§         V průběhu řešení projektu bylo získáno celkem 2 761 kusů vyplněných dotazníků IPAQ v převážné míře od osob žijících v regionu. V I. – podzimní etapě šetření jsme získali údaje od 1 285 osob, v II. – jarní etapě šetření od 1 476 osob. Dotazníky byly předány k zaevidování, přičemž námi dodané údaje budou sloužit pro potřeby pracoviště v Ústí nad Labem. Zároveň budou doplněny o údaje, které získaly jiná pracoviště, ale týkají se našeho regionu.

§         V průběhu řešení projektu v roce 2004 bylo získáno 2 403 dotazníků z toho 742 z Ústí nad Labem.

§         Dotazníky byly předány k zaevidování, přičemž námi dodané údaje budou sloužit pro potřeby pracoviště v Ústí nad Labem.

§         Dotazníků pro občany města bylo zpět získáno 272 kusů s údaji o věku respondenta. Bohužel, v některých případech respondenti odmítli nebo neuvedli podrobnější údaje nutné k identifikaci. Tyto dotazníky byly vyřazeny a bylo s nimi nakládáno v omezené míře pro získání dat u oblastí města. Pro výsledky našeho šetření jsme využili také 69 dotazníků od mužů a 90 dotazníků od žen z roku 2003, přičemž všechny tyto dotazníky obsahovaly veškeré údaje a vyplněné položky.

§         Způsob bydlení respondentů odpovídá představám o způsobu života v Ústí nad Labem. Dominuje bydlení v bytech velkých domů v obvykle sídlištní zástavbě. V menší míře jsou zastoupeny „domy“.

§         V souladu s očekáváním je bydlení respondentů v rodinách, v rodinách s dětmi a samostatně. U souborů žen a mužů ve věku 46-55 let je znatelný „zlom“, který se proti výsledkům z roku 2003 posunul nepatrně do pozdějších let, kdy děti opouštějí své rodiče.

§         V populaci Ústí nad Labem je poměrně značné procento kuřáků. Vysoký podíl kuřáků je zejména u mužů ve věku 46-55 let (u mužů dosahuje skoro 40%). Zarážející je však podíl kuřáků u mladých lidí. Po mírném poklesu u věkové skupiny 26-35 let začíná další nárůst výskytu tohoto jevu.

§         Podíl vykonávání intenzivních a středně intenzivních pohybových činností se mění podle věku a postupně s věkem klesá ve prospěch méně intenzivních činností. Poměrně vysoko se udržuje frekvence chůze u mužů a zejména u žen. Bohužel, velmi vysoké jsou hodnoty „doby sezení denně“. U nejmladší věkové kategorie to je zřejmě důsledkem školy, u starších je to zřejmě důsledek navyklého režimu života a upřednostňování jen určitého spektra aktivit. U žádného ze souborů žen neklesly hodnoty „denního sezení“ pod 6 hodin.

§         Překvapuje nízký podíl organizovanosti mladých lidí na provozování pohybových aktivit. Lépe organizovaní jsou muži i ženy ve věku 26-35 let.

§         Stanovili jsme oblíbenost provozovaných pohybových aktivit u obou pohlaví. Zatímco u ústeckých žen dominuje aerobic a cyklistika, u mužů kopaná a cyklistika. Cyklistika tak spojuje obě pohlaví i u starších věkových kategorií, kdy je doplňována turistikou (u žen) popř. tenisem, plaváním.

§         Ústečtí občané mají obecně povědomí o důležitosti a prospěšnosti provozování pohybových aktivit, vlastnímu provozování však nepřikládají tak velký význam. Platí to zejména pro muže ve věku 36-45 let a nejstarší generaci.

§         Klidné domácí prostředí upřednostňují pro trávení volného času nejvíce starší věkové kategorie žen, mladší ženy i muži tráví také čas s přáteli.

§         Starší ženy preferují rovněž procházky v příjemném prostředí, v přírodě, muži pak podle věku dávají přednost sportování i manuálním pracím.

§         Ústecké ženy (zejména pak ve věku 56-70 let) mají podle získaných údajů problémy se zdrženlivostí a obavami ze sportování, mohou trpět i pocity určitého zesměšnění nebo rezignace. V tomto bodu vidím velké rezervy v rámci osvětové činnosti. Ústečtí muži v tomto věku si tyto problémy připouštějí méně, ale rovněž se vyskytují.

§         Je příjemné konstatovat, že ani muži ani ženy nevidí ve svém bezprostředním okolí v rodině překážky k vykonávání pohybových činností. Jedná se tedy spíše o podporu.

§         Zejména věkově mladší soubory mužů a žen a dále ti, kteří intenzívně pracují a starají se o rodinu si slibuje lepší podmínky pro „své sportování“ v případě většího časového prostoru.

§         Problémy zdravotní popř. strach se zranění je překvapivě jeden z nejvíce zmiňovaných důvodů stavění se proti aktivní účasti na pohybových aktivitách. Považujeme to za další oblast, která nutně potřebuje zásahy ve smyslu osvěty, postupné aplikace, zlepšení informovanosti apod. Těmito problémy (z části jistě oprávněnými) trpí nejstarší populace žen. 

§         Je možné konstatovat, že obyvatelé Ústí nad Labem vidí ve změně podmínek, které jim nabízí „jejich čtvrť“ jeden z faktorů, který by ovlivnil jejich přístup k pohybovým aktivitám. Samozřejmě, tuto položku je nutné nadále konfrontovat ve smyslu představy x  realita a skutečné odhodlání se zapojit do pohybových aktivit. Stejně tak to platí v případě výstavby nových sportovišť. Přáli by se je většinou mladší obyvatelé Bukova, centra, Všebořic. Zřejmě se však jedná spíše o zajištění přístupu nebo úpravu těchto ploch. Bezpochyby však existuje část populace, která by zlepšení těchto okolností uvítala a v praxi využila.

§         Pozornost by zasloužila zřejmě výstavba a přístup k bazénům. Neštěmice, centrum, Bukov a částečně Všebořice si slibují v tomto směru, pokud by se vytvořily lepší podmínky přístupu k těmto aktivitám. Otázkou zůstává, proč tyto údaje nebyly zaznamenány u jiných čtvrtí, kde je přístup k bazénu komplikovanější. Je zřejmé, že „výchova“ sportujících by se opět odrazila ve zvýšeném zájmu právě ve změně životního stylu a zažité představě o nezbytnosti tyto aktivity využívat.

§         Nabídka volnočasových aktivit ze strany škol, sdružení apod. není u ústeckých občanů stále využívána v plné míře a není ani vnímána jako podstatný prvek, který by jim pomohl rozhodovat se o účasti – neúčasti na provozování aktivit. Starší generace je zřejmě vůbec neregistruje. Otázkou zůstává, zda příčinou tohoto stavu je omezená a neatraktivní nabídka, chybný marketing, chybějící tradice apod.

§         Zlepšení informovanosti o „sportu“ v Ústí nad Labem by uvítali zejména mladší věkové kategorie mužů i žen.

§         Zejména ženy přisuzují míře pořádku, úpravě parků a volných ploch pro zlepšení podmínek „sportování“ v Ústí nad Labem velký význam.  

§         Zvýšení vlastní životní úrovně je obecně považováno za východisko z řady problémů. U obyvatel Ústí nad Labem by to možná znamenalo realizaci určité části představ i v oblasti pohybových aktivit. Samozřejmě nelze očekávat, že by celá řada představ byla naplněna. Je však pravděpodobné, že by se zvýšilo uplatňování takových aktivit, které vyžadují náročnější technické vybavení a jsou atraktivnější pro svoji výjimečnost.

§         Velké množství získaných dat se bude dále zpracovávat a postupně předkládat formou příspěvků popř. dalších prací. Získaná data umožní rovněž komparaci s četnějšími soubory.

§         Předkládáme tuto zprávu orgánům města Ústí nad Labem s tím, že některé požadované údaje mohou být dále doplňovány nebo zpřesněny.

§         Na podzim 2004 byly obhájeny 4 diplomové práce studentů učitelství tělesné výchovy. Další 4 práce jsou ve stadiu realizace, předpokládá se také realizace bakalářských prací. Tyto práce by měly přinést podrobnější zpracování výsledků ve vztahu k jednotlivým věkovým kategoriím.

§         Došlo k prezentaci problematiky na konferenci a vědeckém semináři.

§         Připravuje se podrobnější informace na internetové stránky katedry TV o proběhlém šetření.

§         Jsou připravovány další odborné články v rámci oblasti kinatropologie.

§         Realizuje se podobné šetření u zrakově postižených spoluobčanů regionu Ústí nad Labem.

 

 

 

 

                                                             PaedDr. Ladislav Bláha, Ph.D.

 

                                                                       KTV PF UJEP

                                                                       České mládeže 8

                                                                       Ústí nad Labem

                                                                       4 0 0  9 6

 

Dotazy je možné odpovědět na                      blaha@pf.ujep.cz

 

V Ústí nad Labem 8. března 2005