Vedoucí a lektor projektu
Roman Frič (1966) vystudoval Konzervatoř v Teplicích u doc. Petra Slavíka a je absolventem AMU ze třídy prof. Ivana Klánského. R. Frič se stal vítězem Mezinárodní klavírní soutěže L. v. Beethovena v Hradci nad Moravicí (1986). Získal zde též prémii Českého hudebního fondu za nejlepší provedení soudobé české skladby. Dalším úspěchem je první místo v soutěži F. Chopina v Mariánských Lázních (1987). V souvislosti s tímto vítězstvím byl pozván Společností F. Chopina k týdennímu pobytu do Varšavy, kde vystoupil se sólovým recitálem. Své pianistické schopnosti znovu prokázal vítězstvím v Mezinárodní klavírní soutěži ve francouzském Annemasse-Gaillard v roce 1998. Vystoupil na mezinárodním festivalu F. Chopina v Mariánských Lázních, představil se klavírním recitálem na prestižním festivalu Mladé pódium v Karlových Varech. Jako sólista vystoupil na závěrečném koncertu Mezinárodního festivalu L. v. Beethovena. Účinkoval s Moravskou filharmonií a Severočeskou filharmonií, se kterou uvedl 3. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, všeobecně považovaný za nejobtížnější dílo tohoto druhu. V roce 2005 provedl se Sofijskou filharmonií Klavírní koncert č. 5 L. v. Beethovena. V roce 2007 provedl se Slovenskou filharmonií Košice Klavírní koncert d moll S. Rachmaninova. Pro agenturu Czech Artist Management International a nakladatelství Notabene natočil CD se skladbami F. Liszta a M. A. Balakireva (orientální fantazie Islamey). Věnuje se rovněž pedagogické činnosti na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kde jeho studenti získali nejvyšší umístění na klavírních soutěžích, je lektorem mezinárodních klavírních kurzů v Ústí nad Labem, publikuje v odborných časopisech a sbornících, v současné době vydává Univerzita J. E. Purkyně jeho monografii zaměřenou na celoevropský vliv ruské klavírní školy. Na zmíněné univerzitě absolvoval R. Frič doktorské studium a obdržel Cenu rektora univerzity za uměleckou činnost. V roce 2007 zde habilitoval a získal titul docent.
Kontakt: e-mail r.fric@seznam.cz
Koordinátor a lektor projektu
Petr Slavík (1950) vystudoval pražskou konzervatoř a následně AMU v Praze pod vedením prof. Fr. Raucha a prof. Val. Kameníkové. Zúčastnil se vrcholných mezinárodních klavírních soutěží, především Fr. Chopina ve Varšavě 1975 a P. I. Čajkovského v Moskvě 1978. V roce 1974 zvítězil v Chopinově klavírní soutěži v Mariánských Lázních. Od roku 1977 – 1996 pedagogicky působil na konzervatoři v Teplicích, kde rovněž 10 let zastával funkci vedoucího klavírního oddělení. V současnosti je zaměstnán na katedře hudební výchovy PF UJEP v Ústí nad Labem, r. 1997 zde habilitoval a získal titul docent. Je členem oborové rady doktorského studia a školitelem, od r. 2002 rovněž předsedá státním závěrečným zkouškám na katedře. Studenti, které vedl ve výuce sólového klavíru, mnohokrát získali nejvyšší ocenění na našich předních klavírních soutěžích (L. v. Beethovena v Hradci nad Moravicí, Fr. Chopina v Mariánských Lázních, Virtuosi per musica di pianoforte v Ústí nad Labem, B. Smetany v Hr. Králové, Prague junior note v Praze apod.). Od r. 2003 je předsedou poroty renomované klavírní mezinárodní soutěže pro mladé klavíristy do 15 let Virtuosi per musica di pianoforte, která každoročně probíhá na podzim v Ústí nad Labem a jež má v kultuře zdejšího regionu mimořádné postavení. Spolu s klavíristou Romanem Fričem založil mezinárodní klavírní kurzy, které jsou s touto soutěží vnitřně spjaty. Přednáší na metodických seminářích a publikuje do periodik s hudebně pedagogickým zaměřením. Petr Slavík je koncertně činný v oblasti sólové i komorní, vystupuje doma i v zahraničí. Z nejvýznamnějších koncertů je třeba uvést jeho vystoupení v cyklu Světová klavírní tvorba ve Dvořákově síni Domu umělců v Praze se souborným provedením Transcendentálních etud Fr. Liszta, stejný program mj. uvedl i na koncertech v Bratislavě a Weimaru (SRN). Spolupracuje i s orchestrálními tělesy, naposledy v roce 2004 provedl za doprovodu Severočeské filharmonie 2. klavírní koncert Joh. Brahmse B-dur pod taktovkou dirigenta Charlese Oliviera – Munroa a v roce 2007 klavírní koncert a-moll R. Schumanna pod taktovkou Jose Miguela Rodilly.
Kontakt: e-mail: slavikdoc@centrum.cz
Lektor projektu
Václav Krahulík (1966) se narodil v Ústí nad Labem. Po absolutoriu teplické konzervatoře byl přijat na AMU v Praze, kde pokračoval ve studiích pod vedením našeho předního klavíristy, profesora Pavla Štěpána. Od roku 1989 – 1990 studoval (v mimořádném studiu) skladbu ve třídě prof. Ctirada Kohoutka. Tuto školu absolvoval r.1990. V letech 1990 - 2003 zastával funkci korepetitora na konzervatoři v Teplicích, od roku 1996 pedagogicky působí na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.Již během studií se zapojil do sólistické a komorní koncertní činnosti. Roku 1983 získal titul laureáta na Chopinově soutěži v Mariánských Lázních, v r. 1986 titul laureáta na soutěži B. Smetany v Hradci Králové a v r. 1989 titul laureáta na soutěží o Beethovenův Hradec, kde obdržel i cenu ČHF za nejlepší provedení vlastní skladby : Sonáty in Fis ( natočena pro Český rozhlas Praha). V. Krahulík byl oceněn i jako korepetitor – na soutěži konzervatoří v r. 1995 v Teplicích v Čechách, a na soutěži o Beethovenův Hradec v r. 1997. Souběžně s pedagogickou činností se nadále věnuje koncertní činnosti a spolupracuje s různými komorními tělesy. V r. 1996 vystoupil v Drážďanech s violoncellistou J. Bártou (v rámci Českosaského hudebního festivalu). V r.1997 vystoupil s J. Bártou v Goethově institutu v Terstu na autorském večeru Marka Kopelenta a taktéž v Lichtenštejnském paláci v Praze na autorském večeru téhož autora.V dubnu 1999 provedl klavírní skladbu F. Liszta - Totentanz s Hradeckou filharmonií pod taktovkou dirigenta Miloše Boka. Zvláštní místo v jeho koncertním repertoáru zaujímá nastudování Goldbergových variací J.S. Bacha a Sv. Zdislava – 50 minutová jednovětá sonáta ze stejnojmenného oratoria Miloše Boka, kterou V. Krahulík uvedl ve světové premiéře v Praze v Lichtenštejnském paláci 18.4.05. V říjnu 2005 vystoupil jako doprovazeč na Podzimním festivalu duchovní hudby v Olomouci na autorském večeru M. Boka. V tomtéž měsíci provedl klavírní fugy téhož autora na festivalu české hudební kultury v Paříži. Toto dílo natočil i pro Český rozhlas Praha.V. Krahulík je dlouholetým korepetitorem Ústeckého dětského sboru pod vedením manželů Kobrlových, se kterým absolvoval koncerty po celé Evropě a v USA.(V rámci těchto koncertů vystupuje i sólově např. v r. 94 v Helsinkách nebo v 96 v Bostonu či Atlantě.)
Kontakt: e-mail krahulik@pf.ujep.cz